Bezpieczeństwo przetargów

Oceń artykuł:
This article is not available for your language.

Jak groond.com wyeliminował ustawianie przetargów?

Jak w Polsce wygląda ustawianie przetargów?

 

Przedsiębiorcy biorący udział w przetargach często podejrzewają, że są one ustawiane. Wielu z nich przyznaje, że osobiście uczestniczyło w takich procederach. Nie od dzisiaj wiadomo, że sporo firm i instytucji fałszuje wyniki przetargów. Pomimo, iż ustawianie przetargów jest karalne, wiele osób ośmiela się dokonywać oszustw. Przedstawiciele zleceniodawców, nie bacząc na przepisy prawne, nieraz chętnie przyjmują łapówki i w zakamuflowany sposób dają o tym znać wykonawcy. Wykonawcy natomiast, w obawie, że nie uda im się zdobyć zlecenia, dają łapówki, aby ich oferta wygrała. Na polskim rynku od czasów transformacji ustrojowej w 1989r. mamy do czynienia z postępującym  odejściem od czystej konkurencji, gdyż to wtedy stał się powszechny zwyczaj dawania i brania łapówek i jest to niezaprzeczalny fakt.

Niejednokrotnie właściciele firm przystępując do przetargu podejrzewają, że tak naprawdę już przed jego ogłoszeniem został wyłoniony zwycięzca. I tak się niestety zdarza. Ponadto znane są powszechne metody oszukiwania tzw. metodą na zająca. Na przykład jakaś instytucja państwowa ogłasza przetarg dopasowany do umówionej już wcześniej firmy, która spełnia wyśrubowane normy, chociażby używa niestandardowego materiału budowlanego, co zostaje zaznaczone w warunkach przystąpienia do tego przetargu. I go wygrywa, gdyż inni przedsiębiorcy nie stosują takiego materiału. Co więcej, materiał ten wcale nie musi być koniecznie użyty do wykonania robót, ale przecież zleceniodawca już się umówił z danym przedsiębiorcą, że ten wygra. Za takimi procedurami stoją często duże pieniądze, a łapówki przechodzą z rąk do rąk.

Wielu przedsiębiorców przyznaje, że umawiają się z innymi biznesmenami, kto wygra. Wtedy parę firm dzieli rynek z danej branży między siebie. Ustawianie przetargów w tym wypadku polega na tym, że raz roboty pozyska jedna firma, a za kolejnym razem inna. Każdy z biorących udział w dodatku składa oferty wycenione sporo powyżej średnich cen rynkowych.

 

Bezpieczne przetargi

 

Groond.com, innowacyjny serwis remontowo-budowlany z systemem aukcji i przetargów, gwarantuje, że ogłaszane są w nim tylko bezpieczne przetargi. W jaki sposób to osiągnięto? Otóż wykonawcy, przystępując do konkurencji o dane zlecenie, nie są w stanie ustalić, kto jeszcze został zaproszony do złożenia ofert. Tylko zleceniodawca ma dostęp do danych o dostępnych firmach. Do przetargu zaprosi on firmy, które wybierze, natomiast w  przypadku zamówień publicznych będzie on miał obowiązek dopuścić do przetargu wszystkich wykonawców, którzy spełniają warunki określone w Ustawie Prawo zamówień publicznych, są dostępni w określonym dla robót czasie i mogą je wykonać. I to są właśnie bezpieczne przetargi.

A jeśli chodzi o firmy prywatne, to w takim wypadku nikt nie ma interesu w tym, żeby ustawić przetarg, bo zleceniodawca chce wybrać po prostu najatrakcyjniejszą ofertę. Ponadto dopóki nie ogłosi przetargu, nie wie, jakie firmy wyświetlą się jako dostępne w określonym terminie i które spełniają warunki przedtem opisane w zleceniu.

Wykonawcy, zarejestrowani w serwisie groond.com nie muszą się obawiać, że poświęcają swój czas i środki na to, by przystąpić do niepewnego przetargu. To daje im komfort i pewność, że biorą udział w uczciwej konkurencji i zawsze mają szansę wygrać i otrzymać zlecenie, o które się starają.

 

Uścisk dłoni - jedna wystaje z ekranu komputera, druga jest poza nim

W groond.com przetargi są naprawdę bezpieczne

Tekst: Ewa Rumińska

Autorka Ewa Rumińska pełni funkcję redaktora naczelnego bloga groond.com oraz Przyjaciela GROOND

Fot. Pixabay.com

You must be logged in to comment. login or Sign up.