Jakie są rodzaje schodów w domu?

Oceń artykuł:
This article is not available for your language.

Jakie są rodzaje schodów, z czego się je buduje i gdzie możesz znaleźć sprawdzonego wykonawcę?

Planując zbudować schody w domu, poszukaj dobrego fachowca

Prace remontowo-budowlane związane z budową schodów zależą od tego, jakiego rodzaju schody w domu wybierzesz. Niektóre rozwiązania są tańsze, inne zaś mogą wymagać budżetu przekraczającego nawet 100 tysięcy zł. Czasami na montaż prostych konstrukcji  wystarczy kilka godzin, a czasami roboty trwają kilka i więcej dni. Niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonujesz, zawsze warto, abyś poszukał dobrego fachowca do wykonania schodów. Mając sprawdzonego wykonawcę, zagwarantujesz sobie prawidłowe i solidne przeprowadzenie prac.

 

Materiały, z których wykonywane są schody

Schody w domu najczęściej buduje się z żelbetu i drewna, ale coraz modniejsze są również metalowe, czy szklane. Schody betonowe zwykle okleja się drewnem, pokrywa wykładziną, lub płytkami podłogowymi. Warto dobrze przemyśleć kwestię wyboru materiału, którym będą pokryte, aby nie były śliskie i przez to niebezpieczne.

 

Rodzaje schodów

Poniżej wymienione są rodzaje schodów w domu:

·        Jednobiegowe – jeśli wybierzesz zwykłe, to będą niedrogie i łatwe w wykonaniu, ale męczące przy wchodzeniu, gdyż trzeba je pokonać za jednym razem, bez odpoczynku na spoczniku.  Przyjmuje się, że powinny mieć nie więcej niż 13-15 stopni, w praktyce montuje się takie z około 9 stopniami.

 

Schody jednobiegowe

Pięknie urządzone schody jednobiegowe w korytarzu

·        Dwubiegowe ze spocznikiem, na którym można złapać oddech przed wchodzeniem na kolejną kondygnację. Niestety, koszty schodów dwubiegowych będą wyższe, niż w przypadku jednobiegowych.

 

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe okryte miękką wykładziną

·        Trzybiegowe z 2 spocznikami – zajmują dużo miejsca, są kosztowne, ale są niezbędnym rozwiązaniem do dwupiętrowych domów, bardzo wysokich pomieszczeń, lub tam, gdzie mieszkają starsze osoby. Należy pamiętać, że jeden ciąg schodów powinien mieć co najmniej 3 stopnie, w przeciwnym wypadku łatwo o upadek.

 

Schody trzybiegowe

Trzybiegowe schody w gustownie urządzonym wnętrzu

·        Wachlarzowe  – bardzo efektowne, nadające się do dużych wnętrz. Są drogie w wykonaniu, w dodatku istnieje wymóg, aby wewnętrzna strona stopnia miała minimum 16-18 cm, więc zajmują sporo miejsca. Planując inwestycję tego typu, musisz się liczyć z dużymi kosztami, dlatego postaraj się znaleźć naprawdę dobrego fachowca do wykonania schodów wachlarzowych.

 

Schody wachlarzowe z kutą, ozdobną balustradą

Schody wachlarzowe - kosztowne, ale ekskluzywne rozwiązanie nadające się do przestrzennych wnętrz

·        Zabiegowe - dobre do małych wnętrz, ponieważ zajmują niewiele przestrzeni, jednak są niewygodne, gdyż szerokość stopni jest zmienna - dzięki temu zmieniają one kierunek. Zazwyczaj stopnie opierają się o ścianę, a balustrada jest tylko z jednej strony.

 

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe z drewna

·        Kręcone (spiralne) - zwykle najtańsze, można kupić gotowe schody spiralne, ceny tych najprostszych zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Są dobre np. jako wejście na antresolę. Zajmują niewiele miejsca, więc są dobrym rozwiązaniem do małych wnętrz. Niestety, są niewygodne.

 

Schody kręcone

Schody kręcone z drewna i metalu 

Rodzaje schodów w domu jak widać zależą od wielu czynników: metrażu pomieszczeń, ich wysokości, przeznaczenia, a także od możliwości finansowych właściciela.

 

Optymalne wymiary schodów

Jeśli znajdziesz sprawdzonego wykonawcę, będzie on z pewnością wiedział, jakie są zasady budowy schodów i odpowiednio zaplanuje prace remontowo-budowlane w twoim domu. Jednak jeśli ciekawi cię, jakie są optymalne normy dla wymiarów schodów, to w niniejszym rozdziale się o nich dowiesz.

Najwygodniejsze stopnie mają 15cm wysokości, górną granicę określa się na 19cm. Przyjmuje się, że najlepsza szerokość stopnia to 65 cm, przy czym komfort wchodzenia polepszy się, gdy dodatkowo zostaną wykonane zwisy podnóżka, tzw. noski, które zwykle mają po 2 cm. Wszystkie stopnie powinny mieć identyczną wysokość, gdyż w innym przypadku łatwo o potknięcie. Wygodny bieg stopnia to minimum 70-80 cm.

Jeżeli zdecydujesz się na zamontowanie balustrady, to przyjmuje się, że dla dorosłego człowieka najwygodniejszą wysokością poręczy jest 85-95 cm. Jeśli w domu są dzieci, warto zamontować dodatkowo poręcze na wysokości około 70-75cm. Balustrady mogą być drewniane, szklane, metalowe, w tym ozdobnie wykute – tutaj warto znaleźć dobrego fachowca, gdyż z metalu można wyczarować naprawdę piękne wzory.

 

Planując jakiekolwiek prace remontowo-budowlane, warto poszukać kompetentnego, dobrego wykonawcę. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć sprawdzonego fachowca do wykonania schodów, możesz skorzystać na przykład z serwisu groond.com. Oprócz wykonawców w groond.com znajdziesz również doradców - architektów wnętrz, projektantów, specjalistów z różnych dziedzin w zakresie remontów i budów. Możesz skorzystać z ich usług przy planowaniu schodów w domu. Gdy już będziesz wiedzieć, jakiego rodzaju usługi potrzebujesz, będziesz mógł wystawić swoje zlecenie na aukcję lub ogłosić przetarg – tą drogą znajdziesz najlepszego fachowca dla siebie. Możesz tam też zamieścić tradycyjne ogłoszenie.

Tekst: Ewa Rumińska

Autorka Ewa Rumińska pełni funkcję redaktora naczelnego bloga groond.com oraz Przyjaciela GROOND

Fot. Pixabay.com

You must be logged in to comment. login or Sign up.