Montaż instalacji elektrycznej

Oceń artykuł:
This article is not available for your language.

Planowanie i wykonanie instalacji elektrycznej w domu


Sieć elektryczna w domu


Czy to w nowo wybudowanym mieszkaniu lub domu, czy też w czasie remontu lub wymiany instalacji elektrycznej, należy wziąć pod uwagę, że instalacja elektryczna to skomplikowana, a jednak precyzyjnie ułożona w ścianach sieć przewodów różnej grubości. Służą one dla różnych celów. Czyli: dostarczania energii do montażu gniazdek 230V i przełączników światła, do oświetlenia, a jeżeli korzysta się z takich rozwiązań, jak np. ogrzewanie podłogowe, pełne zasilanie kuchni, czy podłączanie maszyn np. ogrodowych – potrzebne będą obwody trójfazowe, tzw. “siła”. Jeśli dodatkowo posiadasz samochód z napędem hybrydowym lub elektryczny, ładowany w garażu – tam też trzeba zaplanować odpowiednio stację zasilającą (np 1 lub 3-fazowy wtyk). Wszystkie przewody w domu łączą się w jednym miejscu. W licznikach energii elektrycznej, rozetkach, bezpiecznikach (korki) itp. Doświadczony monter instalacji elektrycznej jest niezbędny dla przeprowadzenia takich prac. Potrzebny jest ci naprawdę doświadczony instalator sieci elektrycznej.

Niektórzy idą jeszcze dalej – instalują w domu agregaty prądotwórcze, które pomagają podtrzymać przepływ energii w razie niespodziewanego wyłączenia prądu przez elektrownię. W takich przypadkach jasne jest, że trzeba poszukać elektryka. I to z dużym doświadczeniem. Taki monter instalacji elektrycznej wykona prace gwarantujące dostawę prądu stale i nieprzerwanie.

Posuńmy się jeszcze dalej – są osoby, które poprzez specjalne przewody elektryczne na dachach swoich domów i w ich pobliżu instalują kolektory słoneczne. Tutaj także konieczne są zaawansowane usługi elektryczne.

 

Monter instalacji elektrycznej, podłączający przewody pod sufutem

Monter instalacji elektrycznej, podłączający kable pod sufitem


Prawidłowa konstrukcja i wykonanie instalacji


Rozwiązań jest naprawdę wiele i nie ma szans poradzić sobie z tym wszystkim bez fachowej pomocy. Kable elektryczne oplatają całe budynki i tylko prawidłowo wykonany montaż instalacji elektrycznej zapewni wygodę, jakość i bezpieczeństwo używania prądu.

Najważniejszą sprawą przy pracach takich, jak remont instalacji elektrycznej, czy wymiana instalacji elektrycznej lub jej montowanie w świeżo wybudowanym lokalu, jest zatrudnienie wykwalifikowanego elektryka. Dysponującego wiedzą w zakresie bezpieczeństwa w planowaniu instalacji, użytkowania urządzeń elektrycznych  i technologii. Bo wbrew pozorom montaż instalacji elektrycznej to jedna z kluczowych prac w remoncie czy wykończeniu domu.

Funkcjonalność  i estetyka podłączeń prądu w mieszkaniu

Ważną kwestią jest twój komfort i wygoda. Czyli takie zaplanowanie instalacji  elektrycznej, żeby twojego mieszkania nie oplatały kable przedłużaczy, a nawet instalowane na zewnątrz ścian połączenie sieci internet przez pół mieszkania aż do routera,  czy TV kablowej od anteny satelitarnej. Liczy się również dobór oświetlenia i jego gustowne  rozplanowanie. 

 

 

Salon oświetlony wieloma punktowymi lampami

Wielopunktowe oświetlenie wnętrza

 

Bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych


Aby nie wywołać pożaru, nie spowodować przepięcia, przepalenia korków, nie poparzyć się i uniknąć innych niebezpieczeństw, zawsze należy przestrzegać ściśle określonych zasad:

  • nigdy nie dotykać gniazdek mokrymi rękoma;
  • nigdy nie wkładać do gniazdek żadnych przedmiotów, szczególnie metalowych;
  • nigdy nie dotykać gołymi rękoma nieizolowanych fragmentów kabli;
  • nie dokonywać żadnych prac czy napraw przy elektryce przy włączonym prądzie – nawet podczas wymiany żarówki, a już szczególnie żarówki halogenowej, która może po prostu wybuchnąć nam w ręku.

 

Gniazdka i przełączniki elektryczne

Różne rodzaje wtyków i przełączników elektrycznych, montowane w domach

Bezpieczeństwo dziecka a gniazda elektryczne

 

Na szczęście na rynku istnieje szereg zabezpieczeń, które blokują wtyki elektryczne przed najmłodszymi. Są to różnego rodzaju zaślepki, których nie da się wyjąć z gniazdka bez odpowiedniego kluczyka. Istnieją także gniazdka blokowane dodatkowym, zasłoniętym domyślnie otworem. Wymaga on specjalnego działania osoby dorosłej, żeby w ogóle móc odsłonić dziurki, do których wkłada się bolce wtyczki. Warto pamiętać o tego typu zabezpieczeniach, mając w domu małe dzieci.

Doradztwo – instalacje elektryczne

 

Montaż instalacji elektrycznej wymaga doboru odpowiedniego montera. Instalator sieci elektrycznej odpowiedni dla ciebie znajdzie się z pewnością w serwisie groond.com. Najwygodniej odszukasz go poprzez aukcje i przetargi.

Zarówno w przypadku planowania samej instalacji, jak i skorzystania z pomocy przy aranżacji i najlepszej funkcjonalności oraz wygody polecam skorzystania z usług doradcy. W obu przypadkach dobrym pomysłem będzie skorzystanie z porady – zarówno przy planowaniu samej instalacji (doradca lub monter instalacji elektrycznej), jak i aranżacji oświetlenia i najlepszej funkcjonalności (architekt wnętrz).

 

Tekst: Ewa Rumińska

Autorka Ewa Rumińska pełni funkcję redaktora naczelnego bloga groond.com oraz Przyjaciela GROOND

Fot. Pixabay.com

You must be logged in to comment. login or Sign up.