Pozyskiwanie podwykonawców

Oceń artykuł:
This article is not available for your language.

Niniejszy tekst powstał w odpowiedzi na częste zapytania generalnych wykonawców, jak i gdzie mogą oni znaleźć sprawdzonych, rzetelnych podwykonawców. Branża budowlana to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi rynku w Polsce. Stale przybywa nowych mieszkań, więc popyt na usługi tego sektora utrzymuje się na wysokim poziomie. To przyciąga przedsiębiorców. Przyjmując zlecenia na roboty budowlane często nie zajmują się oni samodzielnym wykonywaniem wszystkich prac objętych projektem. Zazwyczaj jako generalni wykonawcy korzystają z usług podwykonawców, a samodzielnie świadczą tylko tę część usług, w której się specjalizują.

 

Czym jest optymalizacja zleceń?

 

Optymalizacja zleceń to dla generalnego wykonawcy takie wykorzystanie zasobów – w tym pracy świadczonej przez podwykonawców – które w sposób ciągły i jak najbardziej efektywny prowadzi do realizacji projektu. Aby utrzymać optymalny poziom realizacji, trzeba z uwagą wybierać podwykonawców dla swoich zleceń.

Podwykonawcy świadczą konkretne usługi, jak na przykład wykonanie wykopów pod fundamenty, wznoszenie ścian budynków, roboty dekarskie, roboty remontowo-budowlane, czy inne. Idealną sytuacją jest, gdy zleceniodawca orientuje się dokładnie, komu powierza prace, za które odpowiada. I rzeczywiście bywa, że wie on z góry, z kim będzie współpracował, bo na przykład ma już doświadczenie we współpracy z danym wykonawcą. Jednak w praktyce na rynku budowlanym wielokrotnie zdarza się, że do realizacji zleceń zatrudniany jest podwykonawca, który akurat ma wolne moce przerobowe, a zleceniodawca niekoniecznie posiada wiedzę na jego temat.

 

Omawianie planów budowy osiedla bloków mieszkalnych.

Generalni wykonawcy chętnie zlecają prace budowlane sprawdzonym wykonawcom
Fot. Pixabay.com

 

Narzędzia do optymalizacji zleceń na roboty budowlane

 

Popularnymi narzędziami do poszukiwania podwykonawców z branży budowlanej są serwisy internetowe takie, jak kompas, OLX, oferteo i tym podobne. Są to typowe portale ogłoszeniowe. Ciężko jednak o prawdziwe, sprawdzone opinie na temat osób i firm, które proponują swoje usługi w odpowiedzi na ogłoszenia. Istnieją również fora internetowe, na których użytkownicy polecają sobie nawzajem usługi konkretnych firm. Jednak nawet w takich miejscach nie ma się gwarancji poznania popartych faktami ocen. Popularne jest również promowanie firm przy pomocy tzw. marketingu szeptanego, czyli informacji mającej tylko wyglądać na prawdziwą. Niejednokrotnie bywa tak, że reputacja konkretnego przedsiębiorstwa opiera się na tym, jakie opinie zbierze od osób, które trudno zidentyfikować i nie ma żadnej pewności, że były one jego faktycznymi klientami. Poza tym oceny bywają mało szczegółowe, trudno jest na ich podstawie wnioskować, że rzeczywiście warto zaufać danemu wykonawcy. W takich przypadkach rodzą się poważne wątpliwości, gdyż często w grę wchodzą duże pieniądze i generalni wykonawcy ponoszą spore ryzyko, zatrudniając podwykonawców w oparciu o niesprawdzone informacje. Portale ogłoszeniowe oraz fora dyskusyjne nie są zatem wiarygodnymi i niezawodnymi narzędziami do optymalizacji zleceń.

Skuteczniejszym sposobem dotarcia do sprawdzonych podwykonawców jest poleganie na opiniach zaprzyjaźnionych firm, które już korzystały z ich usług. W tym przypadku proces wybrania wykonawcy mającego zrealizować konkretne zlecenie jest oparty o rekomendacje uzyskane bezpośrednio od jego klientów po znajomości. Jednak nie każdy przedsiębiorca ma takie znajomości.

Bywa też tak, że generalni wykonawcy korzystają z usług firm, które już dla nich prowadziły roboty, ale to sprawdza się tylko w przypadkach, kiedy zlecenia się powtarzają i przynoszą dobre rezultaty.

 

Sprawdzony podwykonawca robót budowlanych – gdzie jeszcze go znaleźć?

 

Ciekawym miejscem, w którym generalni wykonawcy zdobywają niezbędne informacje na temat podwykonawców jest serwis remontowo-budowlany groond.com. Jest to niespotykane dotychczas na rynku narzędzie, za pomocą którego można wyselekcjonować ściśle określoną grupę wykonawców w oparciu o to, jakie opinie uzyskali oni od swoich dotychczasowych kontrahentów. Każdy zarejestrowany w serwisie wykonawca robót budowlanych posiada swój profil i po każdym wykonanym przez siebie zleceniu jest szczegółowo oceniany przez zleceniodawców. Wymogi serwisu, czyli posiadanie uwierzytelnionych kont użytkowników oraz możliwość zamieszczania tylko prawdziwych ocen po zakończeniu zlecenia, eliminują wystawianie opinii przez przypadkowe osoby. Ta eliminacja jest podparta przepisami regulaminu. To znacznie wpływa na poziom zaufania generalnych wykonawców w kwalifikacje potencjalnych podwykonawców.

 

Jaką wiedzę o podwykonawcach można uzyskać w serwisie groond.com?

 

Opinie uzyskane przez wykonawców robót budowlanych od zleceniodawców poprzez serwis groond.com są jasne i szczegółowe. Wykonawcy są oceniani w czterech kluczowych kategoriach: jakości wykonania usługi, terminowości, czystości i komunikatywności. Są to istotne dla każdego inwestora kwestie: ważne są zarówno jakość wykonania zlecenia i oddanie go w terminie, jak i utrzymanie porządku podczas i po jego realizacji oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Dodatkowo na wizerunek wpływają również oceny opisowe. To tworzy całościowy obraz cechujący konkretnego wykonawcę i stanowi solidną podstawę do tego, aby zlecać mu roboty.

 

Podsumowując, istnieją różne narzędzia do optymalizacji zleceń budowlanych za pomocą wykonawców. Są to portale ogłoszeniowe, fora internetowe oraz rekomendacje. Warto odwiedzić także serwis groond.com, miejsce, w którym każdy inwestor poszukujący podwykonawców może liczyć na rzetelne, prawdziwe dane na ich temat. Posiadanie sprawdzonych danych na temat wykonawców sprzyja interesom zleceniodawców i stwarza poczucie komfortu, dlatego zawsze dobrze jest dążyć do pozyskania jak największej ilości informacji.

 

Przydatne linki: https://groond.com

You must be logged in to comment. login or Sign up.