Podłoga w kuchni

Oceń artykuł:
This article is not available for your language.

Z czego może być wykonana podłoga w kuchni?

 

Przy planowaniu, jak ma wyglądać podłoga w kuchni, warto wziąć pod uwagę zwłaszcza jej funkcjonalność. Kuchnia to miejsce, w którym bardzo ważna jest łatwość zachowania czystości. Nie jest to przestrzeń właściwa dla przypadkowości – wszystko powinno mieć swoje miejsce i być łatwo dostępne. Sama podłoga powinna zatem stanowić powierzchnię ułatwiającą swobodne poruszanie się, a w przypadku nieoczekiwanego rozlania czy rozsypania produktów spożywczych – dawać możliwość błyskawicznego usunięcia ich. Zawsze warto poszukać sprawdzonego fachowca, który prawidłowo wykona roboty remontowo-budowlane w twojej kuchni.

Kafelki w kuchni

Najczęściej wybieranym materiałem przy urządzaniu kuchni jest glazura. Osoby ceniące sobie funkcjonalność wybierają kafle w neutralnych, naturalnych kolorach – beżu, jasnego brązu czy szarości. Na nich bowiem każda, najmniejsza choćby plama nie odznacza się w widoczny sposób. Oczywiście z założenia podłoga w kuchni, jak i jej pozostałe elementy powinny być czyste, ale każdy kucharz wie doskonale, jak szybko podczas gotowania wszędzie osadza się brud.

Kafelki to materiał, który szybko i z łatwością utrzymamy w czystości – wystarczy mop lub czysta ściereczka i podłoga błyszczy, jak nowa.

 

Kuchnia z szarymi kafelkami na podłodze, urządzona na biało

Jasna, przestrzenna kuchnia z szarą podłogą

 

Dla tych, którzy chcieliby, aby ich kuchnia sprawiała wrażenie nieskazitelnie czystej, rozwiązaniem może się okazać urządzenie jej posadzki na biało lub kremowo.

 

Kuchnia z brązowymi meblami i białymi kaflami na podłodze

Pomysł na urządzenie podłogi w kuchni na biało

 

Kuchnia a panele podłogowe

Mniej częstym, ale coraz bardziej popularnym sposobem na urządzenie podłogi w kuchni jest wyłożenie jej panelami podłogowymi. Są one niewiele mniej uciążliwe do utrzymania w czystości, a ich niezaprzeczalnym atutem jest sprawianie wrażenia ciepła na posadzce. Roboty remontowo-budowlane przy kładzeniu paneli zajmują mniej-więcej tyle samo czasu, co przy kafelkowaniu.

 

Kuchnia, w której na podłodze ułożone są panele podłogowe

Panele podłogowe w kuchni

 

Drewniana podłoga w kuchni

Dla osób bardziej wymagających lub ceniących sobie styl rustykalny dobrym wyborem będzie pokrycie kuchennej podłogi naturalnym drewnem. Należy jednak pamiętać, że tego typu powierzchnia wymaga już większej uwagi zarówno przy użytkowaniu, jak i utrzymywaniu jej w dobrej kondycji i czystości. Warto przy tym zaopatrzyć się w dobre preparaty do pielęgnacji tego typu materiałów.

 

Kuchnia z drewnianą, ciemną podłogą i ciemnobrązowymi meblami

Podłoga w kuchni z prawdziwego drewna

 

Rozwiązania mieszane

Pomimo tego, że podłoga kuchenna pokrywana jest zwykle łatwo zmywalnym i plamoodpornym materiałem, można łączyć rodzaje pokryć, które się na niej znajdują. Zimno odczuwalne podczas chodzenia po kuchni gołymi stopami daje się we znaki zwłaszcza zimą, ale nie trzeba od razu instalować ogrzewania podłogowego, żeby poczuć pod nogami ciepło i miękkość. Wystarczy pod stołem kuchennym rozłożyć dywaniki lub wyłożyć ten fragment pomieszczenia na przykład panelami.

 

Kuchnia, w której podłoga jest częściowo wyłożona kafelkami, a częściowo panelami

Panele podłogowe oraz kafelki w jednym pomieszczeniu kuchennym

 

A może linoleum?

Podłogi z PCV mają to do siebie, że ich montaż jest mało czasochłonny, a one same nie wymagają na co dzień specjalnej pielęgnacji. Stąpanie po nich daje wrażenie miękkości i ciepła.

 

Wzorzyste linoleum na podłodze w kuchni

Linoleum na podłodze w kuchni

 

Mniej praktycznymi rozwiązaniami jest wykładanie kuchennej posadzki na przykład naturalnym, nieregularnym kamieniem czy pokrywaniem jej wykładziną dywanową, jednakże niektórzy wybierają i te formy urządzania wnętrz. Tak naprawdę wszystko jest kwestią gustu, a każdy powinien zaprojektować swoją przestrzeń tak, jak lubi najbardziej.

 

Jeżeli zechcesz skorzystać z pomocy przy planowaniu, jak ma wyglądać twoja podłoga w kuchni, możesz zwrócić się na przykład do doradcy groond.com. Również w groond.com odszukasz najlepszych fachowców, którzy wykonają roboty remontowo-budowlane dla ciebie.

 

Tekst: Ewa Rumińska

Autorka Ewa Rumińska pełni funkcję redaktora naczelnego bloga groond.com oraz Przyjaciela GROOND

 

Fot: Pixabay

You must be logged in to comment. login or Sign up.