Docieplanie elewacji

Oceń artykuł:
This article is not available for your language.

 

Przegląd dostępnych materiałów ociepleniowych

 

 

Materiały ociepleniowe

 

 

Aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu, warto zdecydować się na montaż warstwy izolacyjnej na zewnątrz budynku. Fachowca znajdziesz np. w groond.com.  Roboty remontowo-budowlane przy docieplaniu elewacji można wykonać za pomocą następujących materiałów:

  • płyty styropianowe

  • wełna mineralna

  • polistyren ekstrudowany

  • włókna celulozowe

  • pianka poliuretanowa

 

Prace ociepleniowe trwają od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zimą nie są raczej możliwe. Warto zatem zaplanować je na ciepłe miesiące. Gdy tobie i twoim domownikom doskwiera w domu chłód i masz możliwości finansowe żeby zlecić docieplanie elewacji, pozostaje ci jeszcze wybór materiałów ociepleniowych. Musisz też wziąć pod uwagę ceny montażu docieplenia. Ważną kwestią jest też wyszukanie fachowej brygady.  Możesz na przykład skorzystać z systemu aukcji i przetargów na takie prace w systemie groond.com

 

 

Styropian i wełna mineralna

 

 

Podczas wyboru materiału dociepleniowego najczęściej bierze się pod uwagę styropian i wełnę mineralną. Styropian jest najtańszy – podobnie jak jego montaż – dlatego wiele osób go preferuje. Jego zalety to lekkość – nie obciąża budynku i można go stosować na domach, które stoją na nośnym gruncie.  Słabo chłonie wodę, nie nasiąka nią więc, jednak w stosunku do wełny mineralnej ma gorszą paroprzepuszczalność. Styropian nie jest ognioodporny – podpalony bardzo szybko rozprzestrzenia ogień. Dostępne są także płyty styropianowe z dodatkiem grafitu. Mają one w tym przypadku najczęściej kolor szary. Grafit pozwala na polepszenie stopnia izolacji termicznej.

 

Widok elewacji budynku docieplanego styropianem

Docieplanie elewacji styropianem

 

Wełna mineralna ma sporo zalet, ale i jest droższa. Zarówno w zakupie, jak i w przypadku ceny montażu docieplenia. Docieplanie elewacji wełną, czy to szklaną, czy kamienną to dobry pomysł, jeżeli możesz sobie pozwolić na poniesienie tych kosztów.  Cechuje ją dobra termoizolacyjność, doskonale tłumi także dźwięk. Jest ognioodporna i wytrzymuje naprawdę duże temperatury – rzędu wieluset °C. Ma także bardzo dobrą paroprzepuszczalność – ściany „oddychają”. Jednak nasiąka wodą na tyle, że cała konstrukcja izolacyjna jest ciężka, a izolacja termiczna w tym przypadku się obniża.

Porównując styropian z wełną mineralną warto zwrócić uwagę na to, że ten pierwszy jest produktem sztucznym, natomiast wełna to materiał naturalny.

 

 

Polistyren ekstrudowany

 

 

Czym jest polistyren ekstrudowany? To właściwie materiał podobny do styropianu, ale proces jego wytwarzania jest o wiele bardziej skomplikowany. Co powinno się wiedzieć, gdy podejmuje się decyzję: „Zlecę docieplanie polistyrenem ekstrudowanym”? Przede wszystkim zacznijmy od jego zalet. Produkt ten ma znikomą nasiąkliwość wodą, przy czym jest twardszy od styropianu i bardziej od niego wytrzymały. Ma do tego mniejszą przepuszczalność ciepła. Jest ognioodporny. Montuje się go szybko i bardzo łatwo. Warto stosować go na elewacjach, które szczególnie narażone są na działanie wody i niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wadą polistyrenu ekstrudowanego jest jego cena, która co najmniej dwukrotnie przewyższa ceny zwykłego styropianu.

 

 

Włókna celulozowe i pianka poliuretanowa

 

 

Docieplanie elewacji włóknami celulozowymi i pianką poliuretanową to niestandardowe metody. Mają one jednak zastosowanie w konkretnych przypadkach.

Jeśli chcesz zlecić docieplanie włóknami celulozowymi, warto się dowiedzieć, w jakich sytuacjach jest to metoda polecana. Najczęściej ociepla się nimi skomplikowane konstrukcyjnie budynki – tak samo zresztą, jak i pianką poliuretanową – ale są polecane wszystkim, a to ze względu na ich ciekawe właściwości.

 

Włókno celulozowe

Włókno z celulozy

 

Włókna są odporne na działalność wilgoci, zupełnie odwrotnie jak np. w przypadku wełny mineralnej. Mają dobrą termoizolacyjność. W przypadku pożaru w domu lub na zewnątrz niezwykle rzadko się zapalają, nie roznoszą ognia i nie wydzielają toksycznych oparów. Są ekologiczne, antyalergiczne, dobrze kumulują ciepło. Świetnie izolują pomieszczenia np. przed wpływem upału.

Jeżeli chcesz ocieplić dom pianką poliuretanową, wiedz, że ma ona bardzo dobre właściwości termiczne i dużą wodoodporność. Jest również bardzo wytrzymała. Występuje w postaci płyt lub natrysku.

Zarówno w przypadku planowania ocieplenia domu, jak i chęci skorzystania z pomocy przy aranżacji i najlepszej funkcjonalności oraz wygody polecam ci opcję „Zamów doradcę„. W obu przypadkach uzyskasz pomoc zarówno przy planowaniu samej instalacji (doradca lub monter dociepleń), jak i aranżacji i najlepszej funkjonalności tak, aby wybrać odpowiednią metodę docieplenia. Przy okazji możesz zapytać również o orientacyjne ceny montażu docieplenia.

 

Tekst: Ewa Rumińska

Autorka Ewa Rumińska pełni funkcję redaktora naczelnego bloga groond.com oraz Przyjaciela GROOND

Fot. Pixabay.com

You must be logged in to comment. login or Sign up.