Jak pomalować pokój dziecięcy?

Oceń artykuł:
This article is not available for your language.

 

Malowanie pokoju dziecięcego

 

Kto zamieszka w pokoju dziecięcym?

 

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jakie kolory i typy farb najlepiej będzie zastosować planując malowanie pokoju dziecięcego, warto zastanowić się, dla kogo to pomieszczenie jest przeznaczone. Inaczej bowiem urządzimy kącik dla niemowlęcia, całkiem inne rozwiązania zastosujemy w pokoju kilkulatka, a już zupełnie odmiennie potraktujemy pomieszczenie, w którym mieszka nastolatek.

 

Pokój dla maluszka

 

Jeżeli chodzi o pokoik dla maluszka, to warto pamiętać, że małe dzieci szybciej rozwijają się, mając dostateczną ilość bodźców wzrokowych. Przestrzeń dla niemowlaka dobrze jest zaprojektować w taki sposób, aby główną rolę odgrywały w niej kontrasty. Można tu korzystać z szerokiej kolorystyki, natomiast naukowcy są zdania, że idealnie sprawdzi się połączenie bieli - albo innego jasnego koloru - z czernią. Skupianie wzroku maleństwa na czarnych szczegółach na jasnym tle pozwoli na sprawne ćwiczenie oczu i wyostrzanie wzroku, który z początku jest dosyć słaby. Taki sam efekt osiągniesz, planując pomalowanie ścian na ciemniejszy kolor, a na nim zamieścisz elementy bardzo jasne.

 

Pokój dziecięcy dla maluszka - kontrasty na ścianach

Czarno-białe ściany w pokoju dziecięcym dla maluszka

 

Jeśli jednak uważasz, że mocne kontrasty nie pasują do twoich wyobrażeń o pokoju maluszka, możesz urządzić jego przestrzeń w delikatnych kolorach pasteli. Dobór właściwych barw i odpowiednich farb pomogą ci wyczarować piękny efekt. Zawsze pamiętaj, że malowanie pokoju dziecięcego powinno być wykonane przez sprawdzonego malarza, który prawidłowo wykona prace remontowo-budowlane w twoim domu.

 

Pokój dziecięcy w kolorach pasteli

Pokój dziecięcy w kolorach pasteli

 

Właściwy dobór farb

 

Wybierając typ farb do pokoju małego dziecka, zadbaj o to, by były to produkty hipoalergiczne oraz nietoksyczne. Producenci często dokładają starań, aby dokładnie poinformować klientów o właściwościach materiałów dedykowanych do pomieszczeń danego typu, jeśli jednak masz wątpliwości, nie wahaj się skorzystać z pomocy doradcy groond.com.

Gdy dziecko już samodzielnie chodzi i zaczyna interesować się otaczającym je światem, warto otoczyć je kolorami, które pozytywnie na nie wpłyną. Jeśli jest ono bardzo żywe, ruchliwe i zawsze pobudzone, dobrym pomysłem będzie stonować trochę jego otoczenie tak, aby malca lekko wyciszyć. Dobry humor, ale równocześnie spokój wewnętrzny pomogą osiągnąć pastelowe odcienie zieleni czy błękitu. W pokoiku malucha lepiej nie malować ścian na czerwono lub czarno. Czerń w ogóle u dzieci nie powinna zajmować zbyt wielkich przestrzeni, a czerwony bardzo pobudza. Aby dziecko zawsze chętnie wstawało rano, tryskało humorem, warto otoczyć je żywymi żółcieniami i pomarańczami. Jeśli chcesz optycznie powiększyć małe pomieszczenie, stosuj jasne barwy, natomiast jeżeli nie brak ci przestrzeni, możesz wybrać ciemniejsze, bardziej nasycone kolory.

 

Kolorowy pokój dziecięcy w odcieniach błękitu

Pokój dziecięcy w różnych odcieniach koloru niebieskiego

 

Malowanie pokoju dziecięcego - kilkulatek

 

Kilkulatek i początkujący przedszkolak to prawdziwe wyzwanie dla ścian. Małe rączki, umazane klejem, farbkami, wyposażone we flamastry i ubrudzone resztkami jedzenia, zostawiają na wszelkich powierzchniach mnóstwo plam oraz kolorowych rysunków, które niekoniecznie chcesz oglądać przez następne miesiące czy lata. Dlatego chcąc przeprowadzić remont w pokoju dziecka zaplanuj od podstaw, jakich materiałów użyjesz do przygotowania i pomalowania ścian. Wybierz farby, z których łatwo zmyjesz nawet trudne do usunięcia zabrudzenia. Pamiętaj też o tym, aby produkty używane do malowania były nietoksyczne. Jeśli chciałbyś skorzystać z pomocy, możesz na przykład odwiedzić serwis groond.com i znaleźć doradcę.

Pomysły na malowanie są nieograniczone tak, jak nieograniczona jest dziecięca fantazja. To od ciebie i twoich dzieci zależy, jak będą wyglądały ściany, sufit, wnęki okienne. Poniżej możesz zobaczyć kilka przykładów pomysłowo urządzonych powierzchni.

 

Pokój dziecięcy w stylu marynistycznym

Pokój dziecięcy w stylu marynistycznym

 

Ozdoba na ścianie pokoju dziecięcego - namalowany koń

Ściana pokoju dziecięcego z namalowanym koniem

 

Zdobienia na ścianach pokoju dziecięcego - wróżka

Tęczowa ściana pokoju dziecięcego z namalowaną wróżką

 

Pokoje nastolatków

 

Jeszcze starsze dziecko ma już swoje wymagania i wyrabia mu się własny smak. Nastolatek czy nastolatka nie zawsze przyjmą z pokorą twoją wizję pomalowania ich pokoju. Warto, abyście wspólnie planowali kolorystykę i fakturę powierzchni pomieszczenia. Spokojna piętnastolatka wyobrazi sobie swoją przestrzeń całkiem inaczej niż zbuntowana idolka zespołu rockowego, a jeszcze w inny sposób zrobi to dorastający fan informatyki. Fakt jest taki, że wiele nastolatków lubi wieszać na ścianach plakaty, ozdoby i inne gadżety. Przygotuj zatem plan na taką okoliczność - zadbaj o dobre podłoże pod farby oraz dobierz takie produkty malarskie, które wytrzymają przyklejanie taśmy klejącej, nie okruszą się zbytnio przy wpinaniu pinesek czy wbijaniu gwoździ.

 

Pokój dziecięcy dla nastolatki pomalowany na biało-beżowo

Beżowo-biały pokój dziecięcy

 

Pokój dziecięcy w kolorach bieli i błękitu

Pokój dziecięcy pomalowany głównie na biało, z dodatkiem błękitu

 

Jak znaleźć sprawdzonego malarza planując prace remontowo-budowlane?

 

Jeśli wiesz już, jak chcesz urządzić pokój dziecięcy, możesz znaleźć sprawdzonego malarza poprzez rejestrację w groond.com i zlecenie prac wybranemu wykonawcy prace remontowo-budowlane przy pomocy aukcji lub przetargu. Zaoszczędzisz tym samym czas i zredukujesz koszty, mając równocześnie pewność, że wybierasz spośród sprawdzonych fachowców.  Możesz także szukać ich na różnorakich portalach ogłoszeniowych, jednak tam zapewne nie uzyskasz szczegółowych opinii o nich.

 

Tekst: Ewa Rumińska

Autorka Ewa Rumińska pełni funkcję redaktora naczelnego bloga groond.com oraz Przyjaciela GROOND

Fot. Pixabay

 

You must be logged in to comment. login or Sign up.